Anunț important legat de COVID-19  Citește mai mult

Victorie pentru Groves Gives BikeExchange-Jayco in Catalunya!

marți, 22 martie 2022

Echipe / sportivi

Echipa BikeExchange-Jayco și-a continuat drumul câștigător la Volta a Catalunya în ziua a doua, cu Kaden Groves sprintând spre victorie în etapa 2 din Perpignan.

Groves a fost condus la final de coechipierul său și câștigătorul etapei 1 Michael Matthews . Australianul în vârstă de 23 de ani a făcut restul, explodând la linie cu bicicleta sa de echipă Propel Advanced SL Disc pentru a oferi echipei a doua victorie în primele două zile ale cursei pe etape de o săptămână. Campionul Australian Criterium din 2021 l-a devansat pe germanul Phil Bauhaus la linie pentru a câștiga cea mai mare victorie a sa de până acum.

„Am așteptat mult timp pentru asta și este destul de uimitor”, a spus Groves, care a purtat casca Giant Pursuit pentru a marca victoria. „Mi-a plăcut această etapă și am ales această etapă pentru a obține victoria. Nu pot să cred că am înțeles.”

Groves a fost cel mai rapid care a terminat dintr-un grup select de aproximativ 30 de cicliști care au supraviețuit unei zile grele în vânt transversal. Pelotonul a fost împărțit în eșaloane în timpul bătăliei de 202k de la L'Escala la Perpignan, capitala Cataluniei Franceze de pe coasta Mediteranei.

„De fapt, a fost destul de greu”, a spus Groves. „Eram eu și Michael în față și multe alte echipe puternice precum Movistar și Jumbo. Băieții au făcut o treabă grozavă toată ziua mergând într-o poziție bună în față, asigurându-se că evadarea este aproape, astfel încât să poată fi un sprint astăzi și fiind, de asemenea, pe poziție înaintea vântului transversal.”

Încheind în grupul din față, Matthews a încheiat ziua pe locul al doilea în general, la 1 secundă în spatele noului lider al cursei, Jonas Iversby Hvideberg, din Norvegia. Etapa a 3-a îi duce pe cicliști în Pirinei, cu trei urcări de Categoria 1 care se așteaptă să zdruncine clasamentul general.