Anunț important legat de COVID-19  Citește mai mult

Deniaud Top-10 La Runda a 4-a al EWS!

luni, 12 iulie 2021

Echipe / sportivi

Riderul echipei Giant Factory Off-Road Youn Deniaud a obținut un top 10 în runda 4 a Enduro World Series, călătorind în mod constant pe parcursul evenimentului de două zile pentru a termina al șaselea general. Francezul s-a clasat în top cinci în trei din cele cinci etape, pentru a termina al șaselea general.

Cursorii EWS au fost în La Thuile, Italia, toată săptămâna pentru două runde de curse în Valea Aosta din nord-vestul Italiei. Călăreții au fost provocați cu coborâri lungi și abrupte, urcări dure și etape dramatice care au început deasupra liniei arborelui. Traseele de la La Thuile sunt stâncoase și expuse aproape de vârf, cu rădăcini și borduri în secțiunile inferioare în timp ce zboară printre copaci.

Cea mai recentă rundă a EWS din La Thuile a început cu etapa Pro sâmbătă seara, o nouă adăugire la EWS în acest an. Această etapă de prolog contează pentru general și a fost urmată de patru etape duminică pentru a determina clasamentul general.

Deniaud, cu motocicleta Reign Advanced Pro 29 și pantofii Giant Line , a început cu locul 11 în etapa Pro. El a câștigat avânt duminică, rămânând aproape în fața pachetului pentru a termina pe locul patru în Etapele 2-4. El a scăzut pe locul 12 în etapa finală, ceea ce l-a determinat pe francez șase la general, cel mai bun final al său EWS în acest an. Deniaud ocupă acum locul 13 în clasamentul seriei la mijlocul sezonului.