Anunț important legat de COVID-19  Citește mai mult

Deniaud înregistrează prima victorie a anului în Spania!

luni, 26 aprilie 2021

Echipe / sportivi

Ciclistul echipei Giant Factory Off-Road, Youn Deniaud, a deschis sezonul de 2021 cu o victorie la cursa Enduro Salines din Spania. Riderul francez a depășit un accident în prima etapă pentru a câștiga următoarele două etape și a obținut victoria generală în Pirinei împotriva unui pluton puternic de profesioniști.

Cea de-a 10-a ediție a cursei Enduro Salines, un eveniment de o singură zi, cu o combinație de singletrack rapid și teren tehnic, stâncos, a produs o rivalitate strânsă în fruntea plutonului. Deniaud a ales bicicleta Reign Advanced Pro 29 și pantofii Giant Line pentru cele trei etape care au însemnat 35 km și o diferență de nivel de mai mult de 4500m.

"Am avut un început dur de cursă cu un accident în prima etapă, în care am pierdut bidonul de apă și 10 secunde față de Damien Oton", a spus Deniaud. „Am rămas calm și am câștigat etapa 2, ceea ce însemna că trei dintre noi ne îndreptam direct câtre etapa finală.”

Etapa finală a fost cea mai lungă, testând cicliștii cu privire la abilitățile lor tehnice și puterea fizică. "Am împins cât am putut și am câștigat cu 6 secunde", a spus Deniaud. „Sunt mulțumit cu nivelul meu de fitness și viteză, și sunt încântat că am oportunitatea să perfecționez câteva lucruri înainte de primul eveniment Enduro World Series de la Val di Fassa [Italia].”

Faptul că Deniaud a câștigat a fost cel mai recent eveniment dintr-o serie de succese din această primăvară pentru echipa MTB Giant Factory . În weekend-ul trecut, XC pro Antoine Philipp a arătat că este într-o formă puternică la începutul sezonului, cu cel mai bun rezultat din carieră la nivel de elite. Fostul campion național francez sub 23 de ani a terminat pe locul șase împotriva unui pluton puternic de profesioniști la Festivalul Ötztaler Mountainbike din Austria.

Philipp a avansat anul trecut de la U23 anul trecut și se dovedește deja un concurent de temut printre cei mai buni profesioniști din lume. Tânărul de 23 de ani a arătat putere și echilibru, croindu-și drumul pentru a se ajunge în top 10. Alergând la temperaturi scăzute pe un traseu dificil din punct de vedere tehnic, francezul a obținut impresionantul loc șase pe Anthem Advanced Pro 29, purtând o cască Giant Rev Pro și pantofi Charge Pro.

"Turul de start a fost intens, iar poziția mea din start nu a fost ideală pentru cât de tehnic a fost turul", a spus Philipp. „Am rămas calm, apoi tur după tur am depășit rider după rider.”

În cele din urmă, Philipp l-a eliminat pe germanul Maximilian Brandl și a terminat pe locul șase, la 1:54 de câștigător, riderul elvețian Mathias Flueckiger. „În cea mai mare parte a cursei am fost în luptă cu Brandl, iar în ultimul tur ne-am setat să-l prindem pe Luca Braidot, campionul italian, și am făcut o cursă destul de nebună. Sunt mulțumit de performanța mea și de rezultat. Locul șase într-o cursă HC este cea mai bună performanță a mea în rândul elitelor de până acum. A fi depășit doar elitele de top precum Flueckiger, [Nino] Schurter și Ondrej Cink este motivant pentru viitor. ”

Între timp, în America de Nord, riderul echipei Giant Factory, în primul an, Luke Vrouwenvelder, a obținut un podium în SUA, la cursa Pro Cup XC din Arkansas. Concurând împotriva multor profesioniști de top din America de Nord XC, Vrouwenvelder a condus Anthem Advanced Pro 29 până pe locul trei în cursa de elite XC masculin.

„M-am străduit de la început să rămân în contact cu grupul principal”, a spus Vrouwenvelder. „Am putut să-mi croiesc drum printre cicliștii din față. Este minunat să avem un rezultat atât de bun. ”

Coechipierul american al lui Vrouwenvelder, Stephan Davoust , a reușit, de asemenea, să obțină mai multe poziții în top 10 în două săptămâni de curse în Arkansas. Davoust a deschis sezonul terminând pe locul 7 pe distanță scurtă și pe locul 10 în cursa XC.