Gustav Iden wygrał zawody PTO Canadian Open!

poniedziałek, 25 lipca 2022

Drużyny i zawodnicy

Sponsorowany przez Gianta triathlonista Gustav Iden wygrał obsadzony gwiazdami triathlon PTO Canadian Open w Edmonton, pokonując Norwega Kristiana Blummenfelta w dramatycznym pojedynku o nagrodę w wysokości 100 000 dolarów.

„Jestem bardzo szczęśliwy, że PTO udało się zebrać tak wielu wybitnych sportowców w jednym wyścigu” – powiedział Iden po zwycięstwie. „Naprawdę staram się zaprezentować jak najlepiej”.

W inauguracyjnym turnieju PTO Canadian Open, z łączną pulą nagród w wysokości 1 miliona dolarów, wzięło udział siedmiu z dziesięciu najlepszych zawodników ostatnich Mistrzostw Świata Ironman w St. George, które wygrał Kristian Blummenfelt (również sponsorowany przez Gianta).

Iden i Blummenfelt ukończyli pływanie na dystansie 2 km w Hawrelak Park w grupie pościgowej, która wyprzedziła lidera Henri Schoemana z RPA przed pierwszą zmianą. Nastęnie Iden wskoczył na swój rower Giant Trinity Advanced Pro, na którym pokonał 80-kilometrową trasę. Dwukrotny mistrz świata Ironman 70.3, jadący na kołach systemowych CADEX, zaliczył dobrą jazdę w pogoni za liderami Alistairem Brownlee z Wielkiej Brytanii i Samem Laidlowem z Francji.

Przed biegiem, Iden i Blummenfelt byli razem w siedmioosobowej grupie, która traciła 1:07 do liderów. Norweski duet szybko zaczął zbliżać się do prowadzącej dwójki, wyprzedzając Brownlee i zbliżając się na 16 sekund do Laidlow. Nagle Blummenfelt zatrzymal sie ze względu na kontuzję nogi.

„Zacząłem czuć się trochę nieswojo za Blummenfeltem, a potem nagle wycofał się i pomyślałem: teraz mam to, co chciałem” – powiedział Iden portalowi tri247.com.

Gustav Iden wyprzedził Blummenfelta i w połowie 18-kilometrowego biegu miał nad nim przewagę wynoszącą 1:30. Ale Blummenfelt był w stanie podnieść się i  rozpoczął dramatyczną pogoń za liderem. „Nagle widzę go za mną, cały czas zmniejszającego dystans” – powiedział Iden. „Trochę brakowało mi już energii. Ostatnie okrążenie było walką na całego”.

Ostatecznie Iden zdołał powstrzymać Blummenfelta - dobiegł do mety z przewagą 27 sekund, potwierdzając opinię prawdopodobnie najlepszego współczesnego triathlonisty średniodystansowego na świecie.

Blummenfelt, który jechał na rowerze wyposażonym w nową ramę CADEX Tri oraz koła systemowe CADEX Aero, zajął drugie miejsce za Gustavem Idenem. Aaron Royle, który jest sponsorowany przez Giant Australia i startował na Giant Trinity Advanced Pro, zajął trzecie miejsce.