Kolumbijczyk Leonardo Páez zdobył tytuł mistrza świata w maratonie podczas UCI Mountain Bike Marathon w Grächen w Szwajcarii!

23 września 2019

Drużyny i zawodnicy

Kolumbijczyk Leonardo Páez zdobył tytuł mistrza świata w maratonie zwyciężając UCI Mountain Bike Marathon w Grächen w Szwajcarii. Aby zdobyć złoty medal i tęczową koszulkę mistrza świata pokonał 70-kilometrowy tor w Alpach.

37-letni Leonardo Páez, jeżdżący we włoskiej drużynie Polimedical Team Giant-Liv, w 2018 roku na Mistrzostwach Świata w Maratonie MTB zajął trzecie miejsce. W tym roku odnotował swój najlepszy wynik w karierze, stając na najwyższym stopniu podium.

„Ten wyścig był naprawdę wymagający pod względem technicznym, dlatego przygotowywałem się do niego już od początku sezonu” powiedział Páez, który zdobył złoto jadąc na rowerze Anthem Advanced Pro 29.

Kolumbijczyk musiał zmierzyć się w walce z konkurencją oraz wyczerpującym, 70-kilometrowym torem w szwajcarskich Alpach. Podczas pierwszych 20 km na trasie doszło do kilku ataków, a o ostatecznej grupie prowadzącej zadecydował stromy podjazd w Törbel na 64 kilometrze. Pierwszych 10 zawodników dzieliła różnica mniejsza niż 10 sekund.

Na 10 kilometrów przed metą pozostało w grze trzech zawodników: Leonard Páez, Aleksiej Miedwiediew z Rosji oraz Czech Kristian Hynek. Rosjanin odpadł  6 km przed metą, a Páez wywierał nieustanną presję na prowadzącym Hynku podczas stromej wspinaczki.

Walka trwała do ostatnich kilometrów, a ostatecznie wygrał Kolumbijczyk z czasem 4:17:58, 26 sekund przed Czechem. Włoch Samuele Porro zajął trzecie miejsce.

„Bardzo trudno jest mi opisać to, jak się teraz czuję, ponieważ od dawna robiłem wszystko, aby zdobyć tęczową koszulkę” - powiedział Páez. „Teraz wreszcie jestem mistrzem świata! Dziękuję wszystkim!".