ΟΙ ΟΔΗΓΟΙ ΤΗΣ GIANT «ΕΙΣΕΒΑΛΑΝ» ΣΤΑ ΠΟΝΤΙΟΥΜ ΤΟΥ U.S. MTB NATIONALS

Τρίτη, 13 Ιουλίου 2021

Teams/Riders

Ο Stephan Davoust οδήγησε την Giant Factory Off-Road Team στο USA Cycling MTB National Championships, που έγινε στο Winter Park του Colorado, κερδίζοντας δυο ασημένια μετάλλια. Ο 26χρονος από το Colorado τερμάτισε δεύτερος και στους δυο αγώνες, short track και XC, σε ένα ονειρικό Σαββατοκύριακο για την ομάδα.

O Davoust και ο συναθλητής του Luke Vrouwenvelder ήταν η κινητήρια δύναμη για την ανδρική ομάδα XC, αφού τερμάτισαν στην δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα. «Ολόκληρη η ομάδα συνέβαλε στο να κυριαρχήσουμε ως η πιο επαγγελματική ομάδα του USA Cycling National Championships», είπε ο Dayoust που φόρεσε το κράνος Giant Rev Pro και τα παπούτσια Charge Pro. «Επέλεξα να τρέξω με το Anthem Advanced Pro 29 και στα XC και στο short track και ήταν άψογο για το δικό μου στιλ οδήγησης». Η διαδρομή των XC έβαλε προκλήσεις στους οδηγούς με τις απότομες αναρριχήσεις και το μεγάλο υψόμετρο. Το circuit των 5 μιλίων είχε ανάβαση κοντά στα 500 πόδια για τα πρώτα 1,7 μίλια. Ο Davoust και ο Vrouwenvelder ήταν στους πρωτοπόρους της κούρσας από το ξεκίνημα κυνηγώντας τον Πρωταθλητή Keegan Swenson που υπερασπιζόταν τον τίτλο του. Στο τέλος ο Dayoust τερμάτισε δεύτερος, 2:22 πίσω από τον Swenson, με τον Vrouwenvelder να ακολουθεί τρίτος με εννέα δευτερόλεπτα διαφορά. «Η διαδρομή δημιουργήθηκε γύρω από έναν μεγάλο γκρεμό και είχε μία μεγάλη κατάβαση», είπε ο Vrouwenvelder που έτρεξε με το XtC Advanced SL 29 hardtail. «Κράτησα το ρυθμό όσο καλύτερα μπορούσα και κατάφερα να τερματίσω στη θέση του αργυρού μεταλλίου». Το ασημένιο μετάλλιο του Dayoust συνδυάστηκε και με ον καλύτερο τερματισμό που έχει πετύχει αγωνιζόμενος στην ελίτ κατηγορία ανδρών στα XC. Παλαιότερα είχε τερματίσει δεύτερος στο marathon nationals (2019) και τρίτος στα under-23 XC nationals (2015), ενώ και στα short-track ανέβηκε στο βάθρο το 2015 και το 2019. Ο Matt Sterling, αθλητής των Downhill και Dual Slalom και Πρωταθλητής το 2019 στο Junior National Downhill, εκπροσώπησε την Giant στην ελίτ κατηγορία ανδρών στους αγώνες DH και Dual Slalom, τερματίζοντας στους κορυφαίους 10 και στα δυο event. O 19χρονος που έτρεξε για πρώτη φορά στην ελίτ ανδρική κατηγορία τερμάτισε 7ος στα DH με το ποδήλατο Glory Advanced. Επίσης πήγε μέχρι τα προημιτελικά στα dual slalom. «Είναι υπέροχο να μπορώ να ισχυρίζομαι ότι είμαι ο 7ος γρηγορότερος στις ΗΠΑ στα ελίτ DH. Ήλπιζα για μία θέση στην πεντάδα αλλά είμαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα μου, όπως και η είσοδος μου στην 8αδα στα slalom δεν ήταν ένα εύκολο επίτευγμα καθώς οι ικανότητες και η ταχύτητα όσων προκρίθηκαν είναι εκπληκτικά».