Ο Deniaud ηγειται σε ενα δυνατο Σαββατοκυριακο για την Giant Factory Off-Road Team

Δευτέρα, 11 Απριλίου 2022

Teams/Riders

Από το Sea Otter Classic στην Καλιφόρνια μέχρι την πρώτη διοργάνωση XC της σειράς MTB World Cup 2022, η Giant Factory Off-Road Team είχε ένα δυνατό Σαββατοκύριακο με πολλά βάθρα και εντυπωσιακούς τερματισμούς.

Ο αναβάτης Enduro, Youn Deniaud, πρωτοστάτησε στο Sea Otter Classic, ένα μεγάλο φεστιβάλ ποδηλασίας στις ΗΠΑ που προσελκύει χιλιάδες ανθρώπους στο Laguna Seca Raceway στο Monterey της Καλιφόρνια. Ο Γάλλος αναβάτης κέρδισε τρία από τα τέσσερα stages και τερμάτισε δεύτερος στο σύνολο, λιγότερο από μισό δευτερόλεπτο πίσω από τον νικητή Cody Kelley.

«Αυτή ήταν η πρώτη μου φορά που αγωνιζόμουν σε enduro εδώ στο Sea Otter Classic», είπε ο Deniaud, ο οποίος οδήγησε το Reign Advanced Pro 29 του. «Οι πίστες είναι αρκετά δύσκολες στον αγώνα γιατί δεν υπάρχει χώρος για λάθη. Η ημέρα του αγώνα ήταν η πιο ζεστή της εβδομάδας με 90 βαθμούς Φαρενάιτ».

Ο Deniaud, φορώντας το κράνος Giant Rail SX και τα παπούτσια Line, ξεκίνησε κερδίζοντας το εναρκτήριο satge και μετά έχασε λίγο χρόνο σε ένα μικρό τρακάρισμα στο δεύτερο stage. Επέστρεψε δυνατός για να κερδίσει τα δύο τελευταία satges. «Στο τέλος τερμάτισα δεύτερος συνολικά, μόλις 0,3 δευτερόλεπτα πίσω», είπε. «Ήταν ένας από τους πιο σφιχτούς αγώνες μου, αλλά είμαι χαρούμενος που η ομάδα βρέθηκε στο βάθρο.

Ο Καναδός McKay Vezina ανέβηκε επίσης στο βάθρο, τερματίζοντας τρίτος στο αγώνισμα κατάβασης ανδρών. Ο Vezina επέλεξε επίσης το Reign Advanced Pro 29. «Ήταν ένας στόχος μου εδώ και πολύ καιρό να ανέβω στο βάθρο του DH στο Sea Otter, οπότε είμαι χαρούμενος που επιτέλους το κατάφερα. Τώρα επιστρέφω στη Βρετανική Κολομβία για να ετοιμαστώ για τον πρώτο αγώνα Enduro World Series στη Σκωτία».

Στους αγώνες XC, ο Αμερικανός Luke Vrouwenvelder κατάφερε να αγωνιστεί μετά από στομαχική ασθένεια και να τερματίσει στο βάθρο με την τέταρτη θέση στον αγώνα 40k XC.

«Το ριμπάουντ από ένα δύσκολο σφάλμα ήταν μια πρόκληση, αλλά κατάφερα να κάνω ράλι για την Κυριακή στις 7:30 π.μ. για να τελειώσω το Σαββατοκύριακο με μια καλή νότα», είπε ο Vrouwenvelder, ο οποίος φορούσε το κράνος Giant Rev Pro και τα παπούτσια Charge Pro για να τερματίσει τέταρτος. «Ο αγώνας ήταν ένα σοκ για το σύστημα αποθεραπείας μου, αλλά με τη βοήθεια της ομάδας και λίγη ταλαιπωρία μπόρεσα να ανέβω στο βάθρο. Το νέο μου Anthem Advanced Pro 29 ήταν πραγματικά τέλειο. Ανυπομονώ να κάνω περισσότερους αγώνες με αυτό το νέο ποδήλατο.”

Το Παγκόσμιο Κύπελλο XC ανοίγει στη Βραζιλία

Οι δύο κορυφαίοι δρομείς του Παγκόσμιου Κυπέλλου XC της ομάδας, ο Reto Indergand και ο Antoine Philipp, βρέθηκαν και οι δύο στη Βραζιλία για το άνοιγμα της σειράς 2022 στην Petropolis. Και οι δύο έτρεξαν σε δύο αγώνες στη Βραζιλία, τη μικρή πίστα XCC και τους αγώνες Ολυμπιακών αποστάσεων XCO.

Ο πρώτος αγώνας του Παγκοσμίου Κυπέλλου στη Βραζιλία από το 2005 προκάλεσε τους αναβάτες με ζέστη και υγρασία μαζί με την τεχνική πίστα του. Και οι δύο αναβάτες επέλεξαν να αγωνιστούν με τα ποδήλατά τους Anthem Advanced Pro 29 μαζί με κράνη Giant Rev Pro και παπούτσια Charge Pro. Το αποκορύφωμα του Σαββατοκύριακου ήταν το top-20 του Philipp στον εκλεκτό αγώνα XCO ανδρών. Ο Γάλλος αναβάτης τερμάτισε 17ος.

Ο Ελβετός αναβάτης Indergand είχε επίσης καλή εμφάνιση στη Βραζιλία, τερματίζοντας 21ος στο XCC και 24ος στις μεγαλύτερες αποστάσεις cross-country. Αυτά τα δύο αποτελέσματα μαζί τοποθετούν την Indergand στη 19η θέση γενικής στην ελίτ κατάταξη των ανδρών. Ο Philipp βρίσκεται τώρα 17ος στη γενική, δίνοντας στην ομάδα δύο θέσεις στην πρώτη 20άδα που κατευθύνεται στον δεύτερο γύρο στη Γερμανία στις αρχές Μαΐου.