Ο DAVOUST ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΤΙΤΛΟ USA XC MARATHON!

Δευτέρα, 25 Οκτωβρίου 2021

Teams/Riders

Ο Stephan Davoust ηγήθηκε στον αγώνα με την ομάδα Giant Factory Off-Road στο USA Cycling Marathon Mountain Bike Nationals 2021, κερδίζοντας το χρυσό στην κορυφαία κατηγορία ανδρών. Ο Luke Vrouwenvelder κέρδισε το ασημί για να ολοκληρώσει τον εντυπωσιακό τερματισμό και μαζί να κάνουν το ένα - δύο για την ομάδα στο Frederick του Maryland.

«Ξεπέρασα τον εαυτό μου για να είμαι ο εθνικός πρωταθλητής του μαραθωνίου του 2021», είπε ο Davoust μετά τη νίκη του. «Ευχαριστώ την ομάδα για την υπέροχη σεζόν, ανυπομονώ ήδη για την επόμενη χρονιά».

Από την αρχή, ο Davoust και ο Vrouwenvelder απέδειξαν ότι ήταν οι αναβάτες που έπρεπε να νικήσουν. Και οι δύο επέλεξαν να αγωνιστούν με ποδήλατα Giant Anthem Advanced Pro 29 με πλήρη ανάρτηση για να αντιμετωπίσουν τα βραχώδη, τεχνικά μονοπάτια της Ανατολικής Ακτής στο Grambill State Park. Και οι δύο φορούσαν επίσης τα κράνη Giant Rev Pro και τα παπούτσια Charge Pro για να κερδίσουν τις θέσεις στο βάθρο.

«Από την αρχή του αγώνα έδωσα τον δικό μου ρυθμό και ο Luk ήταν ο μόνος που μπορούσε να κρατήσει αυτόν  τον ρυθμό», είπε ο Davoust. «Από νωρίς ήξερα ότι θα ήταν ένας σκληρός ανταγωνιστής, όπως ήταν όλο το χρόνο, και σίγουρα ανταγωνιζόμασταν στις κλειστές στροφές των μονοπατιών του Maryland, λίγα λεπτά μπροστά από τους υπόλοιπους αναβάτες».

Περίπου μια ώρα στον αγώνα των 32 μιλίων, ο οποίος κάλυψε δύο γύρους μιας δύσκολης διαδρομής 16 μιλίων, τρύπησε το ελαστικό του Vrouwenvelder. "Όχι αυτό που θα ήθελε κανείς, αλλά δεν ήταν ένα μηχανικό πρόβλημα που ίσως τελείωνε την ημέρα σε έναν αγώνα τριών ωρών", είπε ο 26χρονος από τη Βόρεια Καρολίνα.

Ένα ελαττωματικό ελαστικό είχε ως αποτέλεσμα ο Vrouwenvelder να χάσει περίπου 6 λεπτά, αλλά τελικά επισκεύασε το ελαστικό και κατάφερε να πιάσει και να περάσει τους πάντες εκτός από τον Davoust για να κερδίσει το ασημένιο μετάλλιο.

«Το ένα-δύο ήταν ένα υπέροχο τελείωμα για την ομάδα», είπε ο Vrouwenvelder. «Ήταν ένα υπέροχο Σαββατοκύριακο εδώ στο Maryland».

Όσο για τον Davoust, το πρωτάθλημα περιλαμβάνει μια εξαιρετική σεζόν που είδε τον 26χρονο από το Κολοράντο να κατακτά ασημένια μετάλλια τόσο στο XC όσο και στο short track στο Εθνικό Πρωτάθλημα MTB νωρίτερα μέσα στη χρονιά.