Ο Arias κερδισε το ασημενιο στο MTB Marathon World Championships!

Δευτέρα, 4 Οκτωβρίου 2021

Teams/Riders

Ο Κολομβιανός αναβάτης του XC, Diego Arias ανέβηκε στο βάθρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος UCI 2021, τερματίζοντας δεύτερος σε αγώνα 115 χιλιομέτρων που διεξήχθη στο νησί Έλβα, στα ανοικτά της Ιταλίας.

Ο Arias, αναβάτης της Ιταλικής ομάδας Giant-Polimedical, επέλεξε το hardtail  Giant XtC Advanced SL 29 για έναν εξαντλητικό αγώνα που χρειάστηκε πάνω από έξι ώρες για να ολοκληρωθεί. Ο επίσης Κολομβιανός Leonardo Paez (αναβάτης της ίδιας ομάδας), υπερασπιστής του παγκόσμιου πρωταθλήματος μαραθωνίου XC, ήταν φαβορί πριν τον αγώνα, αλλά έσπασε το χέρι του σε ατύχημα αρκετές ημέρες πριν τον αγώνα και αναγκάστηκε να χάσει την ευκαιρία διεκδίκησης ενός 3ου τίτλου στο XCM. Με τον Paez εκτός, ο Arias συνέχισε την πορεία για την ομάδα και όλους τους Κολομβιανούς οπαδούς. Ο 33χρονος μπήκε στον μεγαλύτερο αγώνα της χρονιάς με άριστη φόρμα, έχοντας κερδίσει τον αγώνα Gimondi Bike MTB, επίσης στην Ιταλία, μία εβδομάδα πριν. Ο Arias ξεκίνησε δυνατά στην Έλβα, βρέθηκε δίπλα απο τον Γερμανό αναβάτη Andreas Seewald, νυν πρωταθλητή Ευρώπης XCM, για να ανοίξουν μια μεγάλη διαφορά στην κούρσα. Το δίδυμο ήταν μπροστά για μεγάλο μέρος της ημέρας και κατέληξε να παλεύει για το χρυσό μετάλλιο στον τελευταίο γύρο. Τελικά, ο Γερμανός πήρε την πρώτη θέση στο βάθρο με χρόνο 6:02:03. Ο Arias κρατήθηκε για να κερδίσει το ασημένιο με χρόνο +2:24, και ο Jose Dias από την Πορτογαλία πήρε το χάλκινο, με χρόνο +5:31.