{{Cart.NumberOfCartItems}} 0

Indkøbskurven er tom

ProduktMængdeqtyTotal 
{{item.Product.Partnumber.Color}}
{{item.Product.Partnumber.Size}}
*Sale Items Non-Refundable
(Final Sale)
{{item.TotalToFormat}}
{{item.TotalOriginalPriceToFormat}}
Total :{{Cart.TotalToFormat}}
{{Cart.LockedCartDescription}}

Select your location

Vælg din kategori

Vælg din kategori

Vælg din kategori

Trance 1 GE

2018

kr. 26.499

{{partnumbersByColor()[0].description}}{{partnumbersByColor()[0].globalFrameSize}}

{{partnumbersByColor()[0].priceToFormat}}

{{partnumbersByColor()[0].stock.Label}}

Ships from warehouse and will be available for pick-up hos enhver Giant forhandler på ca 7 hverdage

The product you have selected is currently out of stock in our warehouse but there may be a store in your area that has the product in stock. Please contact your local store for availability.

På lager nu og klar til afhentning i 1 - 2 hverdage hod disse Giant forhandlere (afstand fra {{ dealercity }}): Or pick it up in 1 - 2 business days at a Giant retailer that we know to have it in store now near {{ dealercity }}:

  • {{ item.Name | limitTo : 22 }}{{item.Name.length > 22 ? '..' : ''}}

    {{item.Name}}

    {{ item.DistanceToFormat }} KM | {{ item.City }} {{ item.State }}
    Show details Skjul detaljer

    {{item.Street}}
    {{item.Zipcode}} {{item.City}}
    Phone: {{item.Phone}}
    {{ item.Email }}
  • No stores found
Vis mere Find flere forretninger

Notify me when available in warehouse

If you are willing to take a road trip, the bike is available in 1-2 days at these Giant retailers more than 100 miles from {{ dealercity }}.

Hvad er min størrelse?

Share

Trance ER LIGEGLAD MED HVOR SPORET GÅR. OP, NED, ALLE STEDER, DEN LEVERER ALTID FART, FLOW OG FULD KONTROL.

Dette er en trail-bike, der trives i de mest udfordrende omgivelser. Rammen er designet med en let, men stadig stiv, ALUXX SL aluminium med opdateret Maestro bagdæmper udstyret med trunnion-mount shock og Advanced Forged carbon svingarm. Resultatet: 140mm blød, aktiv bagdæmper til at overvinde de hårdeste spor. Rammegeometrien er designet omkring dets 27.5'' hjul, hvilket giver både hurtighed og kontrol på råt terræn. Den kommer også med 150mm forgaffelaffjedring til endnu mere selvtillid, som gør den perfekt til teknisk terræn.

  • ALUXX SL-grade aluminumsramme med 140mm of Maestro affjedring
  • Fox 34 Float Performance Elite 150mm-travel forgaffel
  • Fox Float Performance DPX2 trunnion mount bagdæmper
  • SRAM GX Eagle 1x12-speed gearsystem
  • Giant XC-1 skivebremse hjulsæt med Maxxis High Roller II tubeless dæk
  • Farve: Satin/Sort/Neon Rød

Download PDF

StørrelserS,M,L,XL
FarverSatin/Black/Neon Red
RammeALUXX SL-Grade Aluminum, 140mm Maestro Suspension
ForgaffelFox 34 Float Performance Elite, 150mm Travel, FIT4 Damper, Boost 15x110 QR, Tapered.
BagdæmperFox Float DPX2, Performance, Trunnion Mount
StyrGiant Contact SL Trail, 780x31.8mm
FrempindGiant Contact SL
SadelpindGiant Contact S Switch, Dropper post with Remote, 30.9mm
SadelGiant Contact SL, (Neutral)
SkiftegrebSRAM GX Eagle, 1x12
BagskifterSRAM GX Eagle
BremserSRAM Guide RS [F] 180mm [R] 180mm, Hydraulic Disc
BremsegrebSRAM Guide RS
KassetteSRAM GX Eagle, 10-50t
KædeSRAM GX
KranksætTruVativ Descendent 6k Eagle, 32t
KrankboksSRAM GXP PressFit
FælgeGiant XC-1 Wheelset, 27.5", Tubeless Ready, 23mm Inner Width
Nav[F] Giant Tracker Boost 15x110, Sealed Bearing [R] Giant Tracker Boost 12x148, Sealed Bearing, XD Driver Body
Eger[F] Giant Tracker Boost 15x110, Sealed Bearing [R] Giant Tracker Boost 12x148, Sealed Bearing, XD Driver Body
DækMaxxis High Roller II 27.5x2.4, 60 TPI, EXO, TR, Tubeless
VægtDen mest nøjagtige måde at afgøre en cykels vægt, er at få din lokale forhandler til at veje den for dig. Mange mærker stræber efter at angive den lavest mulige vægt , men i virkeligheden kan vægten variere, baseret på størrelse, finish, hardware og tilbehør. Alle Giant cykler er designet til best-in -class vægt og køreegenskaber .

Highlights

This is a trail bike that thrives in the most challenging conditions. The frameset is engineered with a lightweight yet super strong and stiff ALUXX SL aluminium frame with updated Maestro rear suspension featuring a trunnion-mount shock and Advanced Forged Composite rocker arm. The result: 140mm of smooth, active rear travel to conquer the roughest trails. Frame geometry is designed around its 27.5 wheels, which deliver both quickness and control on rugged terrain. It also comes with a 150mm suspension fork for even more confidence, making it perfect for technical terrain.

1 2 3 4 5 6 7 8

Størrelsesguide og geometri

Størrelsesskemaet må kun bruges som reference. Besøg din lokale forhandler for at få målt den korrekt størrelse da den ikke kun er afhængig af din højde men bla. også ben- og kropslængde. Hvilke størrelser der er til rådighed kan variere fra land til land.

S   165 cm5’5” 173 cm5’8”
M   173 cm5’8” 178 cm5’10”
L   178 cm5’10” 188 cm6’2”
XL   188 cm6’2” 194 cm6’4”
  SMLXL
ASeat Tube Length (mm) (inch)38015431174821950720
BSeat Tube Angle (degrees)73,5°73,5°73,5°73,5°
CTop Tube Length (mm) (inch)58022,86102463024,865525,8
DKronrørslængde (mm) (inch)1003,91054,11305,11455,7
EKronrøsvinkel (degrees)67,0°67,0°67,0°67,0°
FForgaffel rake (mm) (inch)421,7421,7421,7421,7
GTrail (mm) (inch)1044,11044,11044,11044,1
HWheelbase (mm) (inch)112944,4116045,7118346,6120947,6
IKædestagslængde (mm) (inch)43517,143517,143517,143517,1
JKrankboks drop (mm) (inch)150,6150,6150,6150,6
KStack (mm) (inch)58723,159123,361424,262824,7
LReach (mm) (inch)4061643517,144817,646918,5
MStand Over Height (mm) (inch)70127,672328,576830,278831
NStyrbredde (mm) (inch)78030,778030,778030,778030,7
OStem Length (mm) (inch)502502502602,4
PPedalarmslængde (mm) (inch)1706,71756,91756,91756,9
QWheel Size 27.5"27.5"27.5"27.5"

Technologies

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.