{{Cart.NumberOfCartItems}} 0
Ny

Reign 29 1

2020

kr. 28.999

{{partnumbersByColor()[0].description}}{{partnumbersByColor()[0].globalFrameSize}}

{{partnumbersByColor()[0].priceToFormat}}

{{partnumbersByColor()[0].stock.Label}}

Bliver sendt fra lager og vil kunne hentes hos enhver Giant forhandler på ca 7 hverdage

Produktet du har valgt er pt udsolgt

På lager nu og klar til afhentning i 1 - 2 hverdage hod disse Giant forhandlere (afstand fra {{ dealercity }}): Or pick it up in 1 - 2 business days at a Giant retailer that we know to have it in store now near {{ dealercity }}:

  • {{ item.Name | limitTo : 22 }}{{item.Name.length > 22 ? '..' : ''}}

    {{item.Name}}

    {{ item.DistanceToFormat }} KM | {{ item.City }} {{ item.State }}
    Show details Skjul detaljer

    {{item.Street}}
    {{item.Zipcode}} {{item.City}}
    Phone: {{item.Phone}}
    {{ item.Email }}
  • No stores found
Vis mere Find flere forretninger

Modtag besked når det kommer på lager

If you are willing to take a road trip, the bike is available in 1-2 days at these Giant retailers more than 100 miles from {{ dealercity }}.

Hvad er min størrelse?

Share

Stejle drops, blinde linjer og hårde singletracks fyldt med rødder og sten. Denne voldsomme full-suspension 29er hjælper dig med at tæmme det vildeste enduro-terræn med blød affjedring og selvsikker håndtering.

Fra bike parks til lange løb i weekenden, daglige træningsture på sporet, og eventyr i det vilde, denne helt nye 29er full-suspension er klar til det hele. Med en let, stærk og pålidelig ALUXX SL ramme hjælper Reign 29 dig med at overvinde hårde stigninger og nedkørsler med større selvsikkerhed og kontrol. Cyklen er udviklet med en ny progressiv geometri, der er optimeret til 29'' hjul. Dette betyder kortere kædestræber, længere overrør, og de helt rette vinkler på kron- og sadelrør sætter dig i en perfekt position, så du kan overvinde alle slags terræn. Det opdaterede Maestro bagdæmper-system giver dig 146mm blød og aktiv vandring med et helt ny trunnion mount system og Advanced Forged svingarm i carbon. Tilføj en hel række af aggressive trail teknologier, inklusiv en stilfuld dropperpost, det seneste Giant WheelSystem med Boost afstand samt et tubeless setup på dækkene straks cyklen pakkes ud af kassen. Cyklen er klar når du er klar.

Nøglefaktorer

Suspension lavet til ræs

Maestro bagdæmperen er udviklet og testet under ekstreme forhold af Enduro World Series ryttere. Trunnion mount setup'et giver en mere behagelig fornemmelse, og den øvre svingarm i Advanced Forged carbon øger stivheden og nedsætter samtidig den samlede rammevægt. Trunnion mount tillader også en længere justerbar sadelpind.

Progressiv geometri specifikt til enduro

Rammen har en opdateret geometri specifikt til enduro, så du kan tage nedkørslerne i aggressiv stil og svingene med selvsikkerhed. Vinklen i kronrør/sadelrør på 65/76,8 grader og et offset i gaflen på 42/44mm giver tilsammen en sikker og kontrolleret håndtering selv under høj fart.

Selvsikkerheden og kontrollen fra 29er'en

Store 29'' hjul ruller og ujævnt enduro terræn med forbedret balance og stabilitet, som giver dig momentum til at træde op ad hårde stigninger og selvsikkerheden til at flyve nedad på hurtige, tekniske nedkørsler.

Download PDF

StørrelserS, M, L, XL
FarverChameleon Galaxy
RammeALUXX SL-Grade Aluminum, 146mm
ForgaffelFox 36 Performance Elite GRIP2, 160mm, 110x15 Kabolt, tapered, 42mm offset
BagdæmperFox X2 Performance
StyrGiant Contact SL TR35, 800x35mm, 20mm rise
FrempindGiant Contact SL 35
SadelpindGiant Contact Switch dropper post with remote, 30.9
SadelGiant Contact (neutral)
PedalerN/A
SkiftegrebSRAM GX Eagle
ForskifterN/A
BagskifterSRAM GX Eagle
BremserSRAM Code R
BremsegrebSRAM Code R
KassetteSRAM Eagle, 10x50
KædeSRAM GX Eagle
KranksætTruVativ Descendent 6k, DUB, 32t with MRP AMg V2 alloy guide
KrankboksSRAM DUB, press fit
FælgeGiant TR-1 29 WheelSystem
NavGiant TR-1 29 WheelSystem
EgerGiant TR-1 29 WheelSystem
Dæk[F] Maxxis Minion DHF 29x2.5 WT, EXO, TR [R] Maxxis Minion DHR II 29x2.4 WT, EXO, TR, tubeless
EkstraTubeless prepared
VægtDen mest nøjagtige måde at afgøre en cykels vægt, er at få din lokale forhandler til at veje den for dig. Mange mærker stræber efter at angive den lavest mulige vægt , men i virkeligheden kan vægten variere, baseret på størrelse, finish, hardware og tilbehør. Alle Giant cykler er designet til best-in -class vægt og køreegenskaber .

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.

Overview

From the bike park to weekend enduros, daily trail sessions to rowdy backcountry adventures, this all-new full-suspension 29er is ready for action. With a lightweight, strong and dependable ALUXX SL frameset, Reign 29 helps you conquer climbs and rail rugged descents with more confidence and control. It’s engineered with progressive new geometry that’s optimized for its 29-inch wheels. That means shorter chainstays, a longer toptube, and headtube/seattube angles that put you in the perfect position to slay all types of singletrack. The updated Maestro suspension gives you 146mm of smooth, active rear travel that features a new trunnion mount shock and Advanced Forged Composite rocker arm. Add in a host of other aggressive trail riding technologies, including a cleanly routed dropper seatpost, the latest Giant WheelSystem with Boost hub spacing, and tubeless tires set up right out of the box, and it’s ready to rip when you are.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Størrelsesguide og geometri

Størrelsesskemaet må kun bruges som reference. Besøg din lokale forhandler for at få målt den korrekt størrelse da den ikke kun er afhængig af din højde men bla. også ben- og kropslængde. Hvilke størrelser der er til rådighed kan variere fra land til land.

S   163 cm5’4”  to 172 cm5’8”
M   171 cm5’7”  to 180 cm5’11”
L   179 cm5’10”  to 188 cm6’2”
XL   187 cm6’2”  to 198 cm6’6”
bike diagram
  SMLXL
Sadelrørslængde (mm) (inch)431174311746418,349619,5
Sadelrørsvinkel (degrees)76,8°76,8°76,8°76,8°
Overrørslængde (mm) (inch)57322,660023,664025,266526,2
Kronrørslængde (mm) (inch)1003,91104,31104,31204,7
Kronrøsvinkel (degrees)65,0°65,0°65,0°65,0°
Forgaffel fremspring (rake) (mm) (inch)441,7441,7441,7441,7
Trail (mm) (inch)128,95128,95128,95128,95
Akselafstand (mm) (inch)118846,8121547,8125849,5126549,8
Kædestagslængde (mm) (inch)43917,343917,343917,343917,3
Krankboks drop (mm) (inch)301,2301,2301,2301,2
Stack (mm) (inch)61924,461924,462824,763725,1
Reach (mm) (inch)42816,945517,949319,451620,3
Skridthøjde (mm) (inch)75429,775529,777730,680131,5
Styrbredde (mm) (inch)80031,580031,580031,580031,5
Frempindslængde (mm) (inch)401,6401,6401,6502
Pedalarmslængde (mm) (inch)1656,51706,71706,71706,7
Hjulstørrelse 29"29"29"29"

Teknologier

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.