Registrer din cykel her og få livsvarigt garanti på dit stel (gælder ikke DH stel)  Læs mere

{{ item.Quote }}

Anthem Advanced
Pro 29 3

36.999 kr.

Hvad er min størrelse?

Item # {{ partnumber.code }}

{{partnumber.supplementaryGroup.introText}} {{partnumber.supplementaryGroup.urlLabel}}

{{partnumbersByColor()[0].description}}{{partnumbersByColor()[0].globalFrameSize}}

{{partnumbersByColor()[0].priceToFormat}}

{{partnumbersByColor()[0].stock.Label}}

Sendes fra centralt europæisk lager og vil kunne hentes hos enhver Giant forhandler i løbet af 7-10 hverdage.

Expected in our warehouse around {{partnumber.stock.DateExpectedToFormat}}  and shipped to any Giant retailer in about 1 week{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks}}-{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks + 1}} weeks

Produktet du har valgt er pt udsolgt på hjemmesiden, men kan være på lager hos vores forhandlere.

På lager nu og klar til afhentning om 5 hverdage hos nedenstående Giant forhandlere (afstand fra {{ dealercity }}). Kan også være på lager hos andre forhandlere: Eller afhent den om 1-2 arbejdsdage hos en Giant Giant forhandler der har den på lager nær {{ dealercity }}:

  • {{ item.Name | limitTo : 22 }}{{item.Name.length > 22 ? '..' : ''}}

    {{item.Name}}

    {{ item.DistanceToFormat }} KM | {{ item.City }} {{ item.State }}
    Vis detaljer Skjul detaljer

    {{item.Street}}
    {{item.Zipcode}} {{item.City}}
    Telefon: {{item.Phone}}
    {{ item.Email }}
  • No stores found
Vis mere Find flere forretninger

Modtag besked når det kommer på lager

Hvis du er villig til at tage på en biltur, er cyklen tilgængelig om 1-2 dage på disse Giant retailers mere end 100 miles fra {{ dealercity }}.

Show retailers that have this size in store now

Share

This pro-level XC flyer pairs new FlexPoint Pro rear suspension with a superlight full composite frame and race-ready geometry. It’s the ultimate weapon for technical cross-country terrain.

Nøglefaktorer

Ultra-efficient

Next-generation Advanced composite mainframe and rear swingarm is 250g lighter than previous version. The bottom bracket area is stiffer for faster acceleration, and a steeper seattube puts the rider in an efficient, front-forward climbing position.

Superior control

All-new FlexPoint Pro suspension delivers 100mm of smooth, active rear travel. The reengineered frameset features modern XC geometry including a slacker 67.5-degree headtube and 110mm suspension fork for technical descents.

29er stability and speed

Frame geometry and suspension are optimized for larger-diameter 29-inch wheels. A longer reach and updated cockpit including a 35mm composite handlebar and alloy stem further boost balance and stability on XC terrain.

Teknologier

Advanced Composite Technology
Advanced Forged Composite Technology
OverDrive
Tubeless System
FlexPoint Pro Affjedringsteknologi

Størrelsesguide og geometri

Størrelsesskemaet må kun bruges som reference. Besøg din lokale forhandler for at få målt den korrekt størrelse da den ikke kun er afhængig af din højde men bla. også ben- og kropslængde. Hvilke størrelser der er til rådighed kan variere fra land til land.

Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  • S
      163 cm5’4”  to 172 cm5’8”
  • M
      171 cm5’7”  to 180 cm5’11”
  • L
      179 cm5’10”  to 188 cm6’2”
  • XL
      187 cm6’2”  to 198 cm6’6”
bike diagram with measurements referenced in table that follows
Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  SMLXL
ASadelrørslængde (mm) (inch)39015,442016,546518,349519,5
BSadelrørsvinkel (degrees)75,5°75,5°75,5°75,5°
COverrørslængde (mm) (inch)57222,560423,862624,665325,7
DKronrørslængde (mm) (inch)903,5953,71054,11154,5
EKronrøsvinkel (degrees)67,5°67,5°67,5°67,5°
FForgaffel fremspring (rake) (mm) (inch)441,7441,7441,7441,7
GSti (mm) (inch)1094,31094,31094,31094,3
HAkselafstand (mm) (inch)112744,4115945,6118346,6121247,7
IKædestagslængde (mm) (inch)43517,143517,143517,143517,1
JKrankboks drop (mm) (inch)421,7421,7421,7421,7
KStack (mm) (inch)58923,259323,360323,761224,1
LReach (mm) (inch)42016,545017,747018,549519,5
MSkridthøjde (mm) (inch)74529,375029,577730,680031,5
NStyrbredde (mm) (inch)76029,976029,976029,976029,9
OFrempindslængde (mm) (inch)602,4702,8702,8702,8
PPedalarmslængde (mm) (inch)1706,71756,91756,91756,9
QHjulstørrelse 29"29"29"29"
Specifikationer
  • Størrelser
    S, M, L, XL
  • Farver
    Amber Glow / Carbon
  • Ramme
    Advanced-Grade Composite front and rear triangles, 100mm FlexPoint Pro suspension, 12x148mm thru-axle
  • Forgaffel
    RockShox Sid, 110mm, Boost 15x110, 44mm offset, remote lockout, custom tuned for Giant
  • Bagdæmper
    Fox Float DPS Performance, 165/45, custom tuned for Giant
  • Styr
    Giant Contact XC Flat, 760x35mm
  • Greb / styrbånd
    Giant XC Pro S:32mm, M:32mm, L:34mm, XL:34mm
  • Frempind
    Giant Contact SL XC, 35mm S:60mm, M:70mm, L:70mm, XL:70mm
  • Sadelpind
    Giant Contact Switch dropper, remote S: 125mm travel / 30.9 x 395mm M: 125mm travel / 30.9 x 395mm L: 150mm travel / 30.9 x 440mm XL: 150mm travel / 30.9 x 445mm
  • Sadel
    Fi'zi:k Antares R7 with S-Alloy rails
  • Pedaler
    N/A
  • Skiftegreb
    Shimano Deore SL-M6100, 1x12
  • Forskifter
    N/A
  • Bagskifter
    Shimano Deore RD-M6100
  • Bremser
    Shimano Deore MT410, hydraulic, Shimano RT-26 rotors [F]180mm, [R]160mm
  • Bremsegreb
    Shimano Deore MT401
  • Kassette
    Shimano Deore M6100, 10x51
  • Kæde
    KMC X-12
  • Kranksæt
    Praxis Cadet, 32t S:170mm, M:175mm, L:175mm, XL:175mm
  • Krankboks
    Shimano, press fit
  • Fælge
    Giant XCR 2 29 Carbon WheelSystem
  • Nav
    Giant XCR 2 29 Carbon WheelSystem
  • Eger
    Giant XCR 2 29 Carbon WheelSystem
  • Dæk
    Maxxis Recon Race 29x2.4, foldable, TLR, EXO, tubeless
  • Ekstra
    tubeless prepared, 2.4" max tire size, 34t max chainring size, Giant/MRP CS chain guide
  • Vægt
    Den mest nøjagtige måde at afgøre en cykels vægt, er at få din lokale forhandler til at veje den for dig. Mange mærker stræber efter at angive den lavest mulige vægt , men i virkeligheden kan vægten variere, baseret på størrelse, finish, hardware og tilbehør. Alle Giant cykler er designet til best-in -class vægt og køreegenskaber .

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.

}